Każda etatowa mama ma prawo do skorzystania z urlopu rodzicielskiego. Takie prawo mają również ojcowie. Nieco inaczej jest w przypadku urlopu macierzyńskiego. Tatusiowie mogą z niego skorzystać, ale tylko w sytuacji kiedy mama zrezygnuje z części swojego urlopu lub w przypadku śmierci matki dziecka. A co w sytuacji kiedy oboje rodziców chcą skorzystać ze swojego urlopu macierzyńskiego w tym samym czasie?
Urlop rodzicielski rodzicie mogą wykorzystać maksymalnie w wymiarze 26 tygodni. Przy obecnym stanie prawnym nie ma jednak możliwości, żeby oboje rodzice mogli korzystać z niego jednocześnie w równych częściach. Możliwe jest natomiast dzielenie się przysługującym urlopem jak i zasiłkiem macierzyńskim, ale pod warunkiem, że urlop ten będzie podzielony maksymalnie na trzy części nie krótsze niż 8 tygodni. I tak:
- jeżeli matka i ojciec dziecka skorzystali ze swojego 9 tygodniowego urlopu rodzicielskiego jedno po drugim, albo jednocześnie, to pozostałe 8 tygodni może wziąć już tylko jedno z rodziców,
- jeżeli matka dziecka przebywa na urlopie rodzicielskim, to ojciec dziecka może rozpocząć swoją część urlopu w każdym dowolnym dniu po zakończeniu urlopu macierzyńskiego przez matkę. Co ważne, nie ma żadnego ograniczenia decydującego o tym, że ojciec dziecka może skorzystać ze swojego urlopu rodzicielskiego dopiero wtedy, gdy matka wykorzysta np. tydzień bądź kilka tygodni swojego urlopu.
Niezależnie od tego czy rodzice korzystają z urlopu rodzicielskiego i zasiłku jednocześnie, czy też jedno po drugim, to okres urlopu i pobierania zasiłku nie może przekroczyć łącznie 26 tygodni.
Natomiast w przypadku urlopu macierzyńskiego, ojciec może wykorzystać swoje 6 tygodni dopiero kiedy matka wykorzysta przynajmniej 14 tygodni swojego świadczenia macierzyńskiego. W takim przypadku matka dziecka musi złożyć u swojego pracodawcy rezygnację z pozostałej części urlopu, a ojciec powinien przedłożyć u swojego przełożonego podanie o urlop macierzyński.